Kyrgyzstán & Uzbekistán – představení výletu

Pravý středoasijský bazár

Pravý středoasijský bazár

Na léto 2012 jsme naplánovali naši první asijskou výpravu. Letošní složení bylo dvoupárové – Jíťa s Peetrsem a Marci se mnou. Zvolili jsme centrální Asii a hlavním cílem byly velehory Tian-Šan. A když už jsme se trmáceli až do Orientu, samozřejmě jsme nechtěli vynechat ani Hedvábnou stezku. Na dovolenou jsme vyšetřili 4 týdny. Ty jsme se rozhodli rozdělit následovně: cca 3 týdny v Kyrgyzstánu (z toho 14 dnů na horách) a týden v Uzbeku městy Hedvábné stezky.

Jíťa s Peetrsem v dolině Ala-Arča

Jíťa s Peetrsem v dolině Ala-Arča

V únoru jsem začal pečlivě lustrovat letenky do Biškeku. Nejvýhodnější ceny nabízela společnost Air Baltic z Varšavy. Jenže den předtím, než jsme chtěli letenky koupit, všechny spoje přes Rusko zrušili. Velká klika, že jsme je ještě neměli. Letenky bychom si nepojišťovali a přišli o peníze. Záložní varianta – zpáteční let od ČSA z Prahy do Biškeku za 12 000 Kč s přestupem v Moskvě – nás nakonec zachránila a s letem nebyl nejmenší problém.

Marci na treku přes Talas

Marci na treku přes Talas

Druhá část příprav: sehnat víza. Ta krgyzská se měla kolem začátku srpna rušit, ale přesné datum se nám nepodařilo najít. Každopádně jsme si jemohli vyřídit na letišti Manas, tak jsme to nechali. S uzbeckými to bylo komplikovanější. Abyste je získali, potřebovali jste zvací dopis. Obstaral jsem ho u Kazašské agentury Stantours. Nejbližší uzbecké ambasády jsou v Berlíně a Vídni. To nám přišlo dost komplikované. A jelikož je ambasáda také v Biškeku, kde jsme stejně chtěli chvíli pobýt, odložili jsme to. Vzhledem k naší malé znalosti ruštiny a jejich neznalosti angličtiny to bylo docela zajímavé. Nakonec se vše povedlo a jediná chmura na celé akci byla, že jsme se kvůli úředním hodinám ambasády o 2 dny zdrželi.

Dolina Adygene

Dolina Adygene

Vše jsme včas naplánovali a v červenci vyrazili na cestu. První 4 dny jsme se sžívali s prostředím a poznávali hlavní město Kyrgyzstánu. Pak jsme pokračovali do hor hned za Biškekem. Prošli jsme dolinami Ala-Arča a Adygene. Na konci druhé doliny nás přijala posádka výzkumné stanice, kterou zde provozují Kyrgyzové a členové Karlovy univerzity. Když jsme se vrátili z hor, přejeli jsme k údolí řeky Urmaral a dali si týdenní přechod hřebene Talas k jezeru Sary Čelek. Odtud jsme dostopovali do Oše, přehodili se do režimu město, nechali si trekové věci v místním guesthousu a vydali se na 5denní okruh Uzbekistánem. Po návratu jsme hned pokračovali zpátky do Biškeku a využili zbytek času k menším výletům v Ala-Arče. Kompletní deník je rozdělený do následujících příspěvků.

Jedná z návštěv u místních

Jedná z návštěv u místních

Chiva

Chiva

Příspěvek byl publikován v rubrice Deníky, Kyrgyzstán & Uzbekistán 2012 se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Kyrgyzstán & Uzbekistán – představení výletu

  1. Pingback: Maltatal 2012 – příprava na střední Asii | Zdenálov.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
18 − 18 =