Výlety na winterraumy díl 5.

IMG_9369

Laufener hütte  (listopad 2012)

Už dlouhodobě máme vysledované, že na státní svátek 17. listopadu bývá krásně. To platí hlavně pro hory, protože sebou tento čas přináší inverze. Po dobrých zkušenostech z minulých let jsme se tentokrát rozhodli vydat až do Alp. Naším cílem byla chata v Tennengebirge, asi 20 km jihohvýchodně od Salzburgu. 

Poprvé jsme jeli na uzamčený winterraum, a proto začal výlet tím, že jsme na pobočce Alpenverein vyzvedli univerzální klíč. Nejsem si už jistý podrobnostmi předávky, ale myslím, že jsme si klíč telefonicky rezervovali a půjčení nás stálo 50 Kč + cca 2000 Kč záloha. Přesun proběhl na noc jako vždy, Dorazili jsme celkem brzo a tak jsme ještě před úsvitem hodili chrupku v autě. Naše představy o perfektním počasí se bezezbytku naplnili, už od začátku jsme měli vymetenou oblohu. Taky bylo vidět, že i nahoře je sněhu pomálu a tak jsme nechali v autě sněžnice a vybavili se jen mačkami a cepíny.

IMG_0685Výstup z vesnice Abtenau (700 m) k chatě (1726 m) nám zabral dopoledne a nebyl nijak extra příkrý a celou dobu vedl po pěšince. Cestou jsme potkali dřevník, u kterého byl nápis, který nabádal, aby každý nocležník chaty sebou nahoru vzal nějaké dřevo. Tak jsme si ověšili batohy dřevem jak jen to šlo a pokračovali. Když jsme dorazili k chatě, byl pro nás docela quest najít jak do chaty. Jedny dveře se sice nabízely, ale otevřít nám nešli. Pak jsme asi hodinu běhali kolem chaty a vymýšleli, kudy teda dovnitř, popřípadě jestli není winterraum někde jinde. Pak někoho napadlo, jestli není problém v zámku a on skutečně byl. Dveře měli novou kliku, která byla zřejmě vystouplejší než ta stará a přes její kryt klíč nezapadl až do zámku. Po odšroubování krytu švýcarákem už zámek chodil, a tak jsme šli bydlet.

IMG_9278A bydlení to bylo znamenité, zatím největší luxus z podobných výprav. Klíč nám umožnil přístup hlavní chaty, ve které byly zamčené všechny místnosti mimo kuchyně s kamny, horní místnosti na spaní (oficiálně 8 míst) a chodby se suchým záchodem. Dřeva byla dostatek, my ale i tak měli dobrý pocit, že jsme si aspoň trošek vytáhli nahoru. Předposlední den přišla na chatu skupinka správců, kteří měli svoji místnost a vůbec jsme si nepřekáželi. Naše němčina bohužel není nic moc, a tak jsem si s nimi moc nepokecali.

Celé 4 dny jsme se toulali po okolních kopcích a i díky skoro až jarnímu počasí bylo vše hodně pohodové.

IMG_9236

Dorazila inverze

Dorazila inverze

Nakládka dřeva

Nakládka dřeva

Přístupová cesta

Přístupová cesta

IMG_9298IMG_9309IMG_9326

Pořád mě není jasné, jak se tam kamzici můžou dostat

Pořád mě není jasné, jak se tam kamzici můžou dostat

IMG_9363IMG_9364IMG_9439IMG_9456IMG_9466

Příspěvek byl publikován v rubrice Deníky, mix se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
12 + 10 =